Hírek
2011. November 24. 14:30, csütörtök |
Belföld
Forrás: mno.hu
2017-re elérjük a kritikus szintet
A következő nyolc évben 1500 milliárd forintot kíván a kormányzat megmozgatni a megújuló energiák területén.
Hangsúlyozta Bencsik János, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium klíma- és energiaügyi államtitkára a Heti Válasz és a Figyelő közös csütörtöki fővárosi konferenciáján. Szólt arról is, hogy az újraiparosítás során közszükségleti cikkek hazai előállításra kell gondolni.
A fenntarthatóság a társadalmi és ökológiai közérdekűségen alapszik, ezért középpontjába az embert és a közösséget – nem a gazdaságot – kell helyezni – mondta Bencsik. A legfontosabb a természeti és humán erőforrások megőrzése – tette hozzá. Szükséges a természeti erőforrások – víz, energia, ásványvagyon, termőföld, erdő – állami kontrolljának az erősítse – fogalmazott az államtitkár. „Az újraiparosítás során a napi közszükségletünk előállítására kell koncentrálni, ami képes új munkahelyek létrehozására.”
Az államtitkár rámutatott arra, hogy 2010-ben hazánk 51 millió tonna szén-dioxidot bocsátott ki, ami egy főre számítva kevesebb, mint Kínában. Bencsik szerint az Urálon túli földgázkészletekből úgy tűnik, Európa nem fog jelentős forrásokhoz jutni, mivel azt becsatornázták Kína felé. „Könnyen előállhat az a helyzet, hogy Európa csak az Északi Áramlaton keresztül jut majd földgázhoz, ami nagymértékben behatárolja a hazai lehetőségeket.”
„Ez egy kedves utópia”
A klímaváltozás kapcsán úgy fogalmazott, hogy az egy kedves utópia, mivel 2017-re elérjük a kritikus szintet. Ezt követően elveszítjük annak esélyét, hogy a globális hőmérséklet emelkedését két Celsius-fokra korlátozzuk – tette hozzá. A Nemzeti Energiastratégia 2030 célja a függetlenedés az energiafüggőségtől – hangsúlyozta az NFM államtitkára.
Bencsik úgy látja, hogy a paksi atomerőmű leállítása ellátási zavarokat okozna, romlana az ország üvegházgáz-kibocsátása, jelentősen drágulna az áram. „Mi az atom–szén–megújuló energia stratégia mellett döntöttünk.” A földgázfüggőség kapcsán az államtitkár annak a véleményének adott hangot, hogy az EU energiapiacához kapcsolódva ez a kitettség csökkenthető.
30 ezer új munkahely
Az államtitkár bejelentette, hogy a közeljövőben épületenergetikai stratégia készül, aminek része lesz egy új minősítő rendszer bevezetése, ami a kivitelezőkre is vonatkozni fog. Rámutatott arra is, hogy energiahatékonysági ösztönzőket már most is beépítettek az otthonteremtési programba. Bencsik elmondta, hogy 2020-ig 1500 milliárd forintot kívánnak megmozdítani egy új finanszírozási rendszer fölállításával, ami 800 ezer lakás felújításával járhat, és 30 ezer stabil új munkahellyel.
Az új átvételi rendszer (METÁR) várhatóan 2013. január 1-jétől léphet életbe, amely helyzet kialakulásában hazai okok is vannak – jelentette be Bencsik. A bevezethetőségével kapcsolatos menetrend nem megfelelően lett előkészítve, emiatt átalakult a minisztérium belső struktúrája is – tette hozzá. Ha a kormány döntésétől kezdve nem fogunk beleférni a következő egy évbe, az az én személyes felelősségem lesz – fogalmazott az államtitkár.
A NFM politikusa az eddig beérkezett zöld beruházási pályázatok kapcsán bemutatta, hogy azok eddig hazánk fejlett régióiból kerültek ki, míg az elmaradott területek aránya jóval kisebb. Ebből azt a következtetést lehet levonni, hogy ahol működik a szemléletformálás, ott vannak beadott pályázatok – tette hozzá.
Ezek érdekelhetnek még
2024. November 23. 08:23, szombat | Belföld
Mávinform: helyreállították a pénteken leszakadt felsővezetéket Kelenföldön
Valamennyi vágányt átadtak a vonatforgalom részére Budapesten, a kelenföldi állomáson, miután szombaton hajnalban befejezték a pénteken leszakadt felsővezeték végleges helyreállítását
2024. November 23. 08:22, szombat | Belföld
Orbán Viktor: december 12-én szavazhatják meg Románia és Bulgária schengeni csatlakozását
Az Európai Unió tagállamainak belügyminiszterei december 12-én szavaznak Brüsszelben arról a magyar előterjesztésről, amely Románia és Bulgária schengeni csatlakozásáról szól -
2024. November 23. 08:20, szombat | Belföld
Kövér László: lehetőséget kell adni a tehetség és a szorgalom kibontakozásának
Fontos, hogy lehetőséget adjunk a gyerekekben meglévő tehetség és szorgalom kibontakozásának, az ösztöndíjrendszer pedig biztonságot ad tanulmányaikhoz –