Városlista
2025. július 10, csütörtök - Amália

Hírek

2018. December 21. 17:05, péntek | Belföld
Forrás: mti

Csökken az áruházláncokban az UHT és az ESL tej ára jövő év elejétől

Csökken az áruházláncokban az UHT és az ESL tej ára jövő év elejétől

Csökkentik az áruházláncok a jövő év elejétől az ESL (hosszabban eltartható) és az UHT (ultrapasztőrözött) tejek árát,

mivel azok forgalmi adója az elfogadott jogszabály szerint január 1-től 18 százalékról 5 százalékra mérséklődik.

A Tesco-Global Áruházak Zrt. az MTI érdeklődésére közölte, hogy üdvözli az intézkedést, és a törvényi előírásokkal összhangban az áfacsökkentést teljes mértékben átadja a fogyasztóknak. A vállalat elkötelezett a magyar tejipar támogatása iránt, a Tej Szakmaközi Szervezet és Terméktanács tagjaként szerepet vállal a tejtermékek népszerűsítésében és a fogyasztás növelését célzó kampányokban. A Tesco a friss tejet 100 százalékban magyar forrásból szerzi be, emellett törekszik arra, hogy lehetőségeihez mérten az import termékek (UHT tejek) arányát az előző évekhez hasonlóan tovább csökkentse - írták.

A SPAR Magyarország Kereskedelmi Kft. szintén azt közölte, hogy január 1-től a törvényi változásnak megfelelően, teljes mértékben továbbadja a fogyasztók felé az áfacsökkentést az érintett termékek esetében. Az UHT tej kategóriában továbbra is csak magyar terméket forgalmaznak, ebben nem terveznek változást - tették hozzá.

Fodor Attila, a CBA kommunikációs vezetője pénteken sajtótájékoztatón hangsúlyozta, az áruházlánc vállalja azt, hogy az áfacsökkentésből származó teljes árkedvezményt továbbadja a vásárlóknak, akik így január 2-tól alacsonyabb áron juthatnak majd a termékekhez.

A Lidl Magyarország sajtóközleménye szerint a vállalat teljes mértékben érvényesíti áraiban a tejre vonatkozó áfacsökkentés hatását, sőt a tejek többségénél az adóváltozás mértékénél is nagyobb arányban viszi lejjebb fogyasztói árait. A hazai piacon legnagyobb mennyiségben értékesített 1,5 százalékos UHT tejek esetében például 15 százalékos árelőnyt biztosít a törvény életbe lépését követően.

A Lidl Magyarország az elmúlt évben csaknem 80 millió liter magyar tejet vett át tejtermelőktől, ezek 10 százalékát exportálta és európai Lidl áruházak polcain értékesítette - közölte a vállalat.

Az Auchan Retail Magyarország az MTI-t arról tájékoztatta, hogy a magas hőmérsékleten kezelt UHT és ESL tej általános forgalmi adójának csökkentéséből adódó árcsökkenés 100 százalékát átadja vásárlóinak. Az áruházlánc azonban hozzátette, hogy az áfacsökkentés egyebek mellett nem vonatkozik a sűrített tejekre, a cukor vagy más édesítőanyag hozzáadásával készült tejtermékekre és tejszínekre.

Az Aldi Magyarország a korábbi évek gyakorlatához hasonlóan nem csupán az általános forgalmi adó csökkenéséből származó árelőnyt adja tovább vásárlóinak, hanem ezt meghaladó mértékben csökkenti az ESL és az UHT tej árait. Az áruházláncban kapható tejek ára legalább 13 százalékkal csökken, a pontos árakról a későbbiekben tájékoztatják a vásárlóikat - közölte a társaság az MTI-vel.

Az Aldi az UHT és az ESL tejek forgalmának növekedésére számít, hiszen - mint fogalmaztak - az ebbe a kategóriába tartozó tejek immáron nem drágábbak az eddig is 5 százalékos áfakulcs alá eső friss tejeknél. Ugyanakkor minőségben, megbízhatóságban az ESL és az UHT tej magasabb kategóriát képvisel, ezért valószínűsíteni lehet, hogy a friss tej értékesítése csökken, hiszen a vásárlók ugyanazon az áron magasabb minőségű termékhez jutnak - tették hozzá.

Ezek érdekelhetnek még

2025. Július 09. 20:37, szerda | Belföld

Nyitrai Zsolt és Kósa Ádám: a nyugdíjszerű ellátásban részesülők is megkapnák az élelmiszerutalványt

A nyugdíjas-élelmiszerutalványt nemcsak a nyugdíjasok, hanem a más, nyugdíjszerű ellátásban részesülők, így a fogyatékossággal élők is megkapnák

2025. Július 09. 12:18, szerda | Belföld

Hubai Imre: az éves öntözési igény többletvíz formájában be van tárazva a tájban

A Vizet a tájba program révén jelenleg 178 millió köbméter többletvíz áll rendelkezésre öntözésre, ami nagyjából megfelel Magyarország éves öntözési vízigényének

2025. Július 09. 07:13, szerda | Belföld

Nagy Bálint: újranyithat a Hévízi Tófürdő fürdőháza, készül a létesítmény hosszú távú fejlesztési koncepciója

A kormány 381 millió forint támogatást biztosít a Hévízi Tófürdő nemrég bezárt, tavi fürdőépületének rövidtávú helyreállítására

2025. Július 08. 16:39, kedd | Belföld

NGM: júniusban ismét többlettel zárt a költségvetés, a kormány változatlanul elkötelezett a költségvetési stabilitás megőrzése é

Magyarország pénzügyei rendezettek, a szigorú költségvetési fegyelem fenntartása változatlanul a kormány kiemelt prioritása