Városlista
2025. július 10, csütörtök - Amália

Hírek

2012. Július 12. 05:00, csütörtök | Belföld
Forrás: MTI

Kerekes Band-koncert a pannonhalmi Hospodárkertben

Kerekes Band-koncert a pannonhalmi Hospodárkertben

Az idén először nyitja meg a nagyközönség számára a Pannonhalmi Bencés Főapátság a Hospodárkertben kialakított szabadtéri színpadot, a páratlan környezetben a Kerekes Band ad koncertet péntek este.

A szabadtéri színpadot a térstruktúrát újragondolva az egyéni elvonulásra, meditációra alkalmas zugok mellett alakították ki a kertben. A színpad helyet adott már miséknek és a bencés gimnázium ünnepeinek, az első nyilvános zenei program a pénteki lesz. A sajátos hangszeres felállással játszó Kerekes Band lép pódiumra, az együttes Európa számos országán kívül Jamaicán is koncertezett már sikerrel.
Pottyondy Ákos a gyógynövényes kert vezetője az MTI-nek elmondta, hogy a gyógynövényes kertet nemsokára ismét a zene szolgálatába állítják: augusztus 20-án Pál István Szalonna húzza a talpalávalót a kertben a táncház résztvevőinek.
A Hospodárkert a Millenniumi emlékmű alatt, a Főpátságtól déli irányban egészen a Boldogasszony-kápolna alatti lejtőig húzódó domboldalon található. Nevét az egykori apátsági szakácsról, Hospodár Károlyról kapta, aki a kertet az államosítás idején megváltotta, majd később ismét a rendnek ajándékozta – részletezte Pottyondy Ákos.
A kertet évszázadokon keresztül, egészen a 19. század végi filoxéravész idejéig szőlősként használták, majd gyümölcsfákkal telepítették be, kihasználva a kedvező mikroklímát, hiszen a napfényes délkeleti domboldal ideális feltételeket biztosít a növényeknek. A nyolcvanas évek végéig szinte minden fajta gyümölcs megtermett a meredek domboldalon, amelyre a Főapátságnak szüksége volt.
Noha az idős állomány elöregedő vagy kipusztuló egyedeit továbbra is fiatal, a térségben honos gyümölcsfákkal pótolják, napjainkra a gyümölcsöskertben a termelés háttérbe szorult, a kert fokozatosan a szerzetesek és az oda érkező vendégek egyik kedvelt pihenőhelyévé, alkalmanként vallási rendezvények színterévé vált.

Ezek érdekelhetnek még

2025. Július 10. 11:00, csütörtök | Belföld

Kékszalag – Elrajtolt a tókerülő verseny mezőnye Balatonfüredről

Elrajtolt az 57. Kékszalag Raiffeisen Nagydíj mezőnye Balatonfüredről csütörtökön 9 órakor.

2025. Július 10. 09:48, csütörtök | Belföld

OKF: folyamatos a viharkárok felszámolása

A szakemberek folyamatosan dolgoznak a viharkárok felszámolásán; csütörtök reggelig 10 897 káreseményről érkezett bejelentés az ország területéről

2025. Július 10. 07:25, csütörtök | Belföld

Orbán Viktor: a Tisza Párt hadügyminiszter-jelöltje Ukrajnát dicsőíti, és külföldről kapja az utasításokat

A Tisza Párt hadügyminiszter-jelöltje Ukrajnát dicsőíti, és külföldről kapja az utasításokat - mondta Orbán Viktor a Patrióta YouTube-csatornáján szerdán megjelent interjúban.

2025. Július 09. 20:37, szerda | Belföld

Nyitrai Zsolt és Kósa Ádám: a nyugdíjszerű ellátásban részesülők is megkapnák az élelmiszerutalványt

A nyugdíjas-élelmiszerutalványt nemcsak a nyugdíjasok, hanem a más, nyugdíjszerű ellátásban részesülők, így a fogyatékossággal élők is megkapnák