Városlista
2025. augusztus 25, hétfő - Lajos

Hírek

2011. December 23. 07:18, péntek | Belföld
Forrás: OrientPress Hírügynökség

MNB: leáll a gazdasági növekedés jövőre

MNB: leáll a gazdasági növekedés jövőre

A Magyar Nemzeti Bank ma megjelent inflációs jelentése szerint jövőre az infláció magasabb lehet a korábbi előrejelzéseknél, de 2013 első felében elérhető a 3 százalékos inflációs cél.

Az európai adósságválság mélyülése és az államháztartás egyensúlyának biztosítását célzó kormányzati intézkedések hatására a magyar gazdaság növekedése 2012-ben gyakorlatilag megáll.

A Magyar Nemzeti Bank szakértői által készített inflációs jelentés szerint az inflációs folyamatokat 2012-ben a elsősorban a kormányzati intézkedések és a költségsokkok befolyásolják. A jegybank alapelőrejelzése szerint a fogyasztói árindex jövőre 5 százalék körül alakulhat, de 2013 első felében elérhető az inflációs cél. Ennek oka, hogy az indirekt adóemelések kifutásával egyre erőteljesebben érvényesül a gyenge kereslet inflációcsökkentő hatása.

A magyar gazdaság növekedési kilátásait a korábbiaknál pesszimistábban ítélik meg a jegybank szakértői. Az inflációs jelentés szerint az európai adósságválság mélyülése és a magyar államháztartás fenntarthatóságának biztosítása együttesen stagnálás közeli gazdasági helyzetet okoz 2012-ben és 2013-ra is csak lassú növekedést valószínűsítenek.

A jegybank a romló növekedési kilátások miatt tartósan laza munkapiaci környezettel számol, nem várható a munkanélküliségi ráta érdemi mérséklődése. A 2012-től a minimálbér-emelés a bérek átmeneti növekedését okozhatja, 2013-ra azonban a bérezés ismét visszafogottan alakulhat.

Az államháztartással kapcsolatban az MNB szakértői úgy vélik: 2012-ben a szabad tartalékok törlésével és a fejezeti zárolásokkal a GDP 2,6 százalékpontjára lesz leszorítható a hiány. Ugyanakkor a jegybank felhívja a figyelmet arra, hogy a fejezeti zárolások törlése csak megfelelő kiadáscsökkentő intézkedések mellett hajtható végre, a tartalékok törlése pedig nem ad lehetőséget a kockázatok kezelésére.


OrientPress Hírügynökség

Ezek érdekelhetnek még

2025. Augusztus 24. 10:02, vasárnap | Belföld

Ingyenes koncertsorozattal ünnepli a Hatoslottó megújulását a Szerencsejáték Zrt.

Több mint 80 állomásos ingyenes koncertsorozatot szervez országszerte a Szerencsejáték Zrt. 2025 szeptemberétől a Hatoslottó megújulásának apropóján - tájékoztatta a nemzeti lottótársaság pénteken az MTI-t.

2025. Augusztus 24. 10:01, vasárnap | Belföld

Nagy István: a jövő Magyarországa a falvakban épül

A magyar kormány hisz a falvak erejében, az itt élők tehetségében és szorgalmában, ezért újulnak meg a vidéki települések iskolái, infrastruktúrája és közösségi terei

2025. Augusztus 24. 09:59, vasárnap | Belföld

Hétfőn kezdődik a Keleti pályaudvar felújítása

Az év legnagyobb karbantartási beruházásának nevezte Hegyi Zsolt, a MÁV-csoport vezérigazgatója a Facebook-oldalán a Keleti pályaudvar hétfőn kezdődő, négy hétig tartó felújítását, amely számos változást igényel a közlekedésben.

2025. Augusztus 24. 09:56, vasárnap | Belföld

Felborult egy mentőautó szombaton késő este Budapesten

Személyautóval ütközött és felborult egy mentőautó szombaton késő este Budapesten, a balesetben öten megsérültek - közölte az Országos Mentőszolgálat vasárnap az MTI-vel.