Városlista
2025. november 4, kedd - Károly

Hírek

2011. Augusztus 21. 14:25, vasárnap | Belföld
Forrás: OrientPress

Tiszteket avattak a Hősök terén

Tiszteket avattak a Hősök terén

Hagyományként, minden évben az államalapítás ünnepén avatják tisztté a Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetem újonnan végzett katona hallgatóit.

A Hősök terén zajlott tisztavatási ceremónián Hende Csaba honvédelmi miniszter a katonai életpályamodell megújításáról, míg Schmitt Pál köztársasági elnök a példamutatás fontosságáról beszélt.

Az immár hagyományként számon tartott tisztavatási ceremónia délelőtt 10 órakor vette kezdetét a Hősök terén. A díszalegység bevonulása, majd a történelmi zászlók fogadása után Hende Csaba honvédelmi miniszter köszöntötte ünnepi beszédével a Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetem újonnan végzett katona hallgatóit. A tárcavezető kiemelte, a honvédelem megújítása után – az anyagi és morális örökség felszámolását, a rendteremtést követően – a katonai életpályamodell kiszámítható karriert, anyagi biztonságot nyújt. Ennek ellenére még hatalmas munka vár a kormányzatra. A téren álló 61 ifjú megrendítően nagy küldetésre vállalkozik, melyben mi, együtt az ország segíteni fogjuk őket – zárta szavait Hende.

Az újoncok eskütételének szövegét a tisztavatás hagyománya szerint az egyetem egy kiválóan végzett hallgatója mondta elő. A katonák régi szokást követve, a tavalyi ünnepséghez hasonlóan ezúttal is kardrántással erősítették meg esküjüket. Liszt Ferenc XV. Magyar Rapszódiájának dallamait követően Schmitt Pál, a Magyar Honvédség főparancsnoka mondta el ünnepi beszédét. Magyarország - volt;- én azt szeretném hinni: lesz! – idézte gróf Széchenyi István szavait a köztársasági elnök. Schmitt szintén ezzel a bizakodó jövőidővel köszöntötte ünneplő honfitársait a határon innen és túl. A nemzeti ünnepek viszonyítási pontot adnak, amelyekben az emberek el tudják helyezni sorsukat, meghatározhatják hovatartozásukat. Az emlékezés mellett azonban a jelenben is fontos szerepet töltenek be – emelte ki, majd az esküt tett katonákhoz fordulva Szent István intelmeiből idézett. Csak a helyét és feladatát jól ismerő, erényes ember lehet boldog, teheti hazáját naggyá. Emellett elengedhetetlen a megfelelő példa mutatása, hiszen az ország bizalma egyetlen érdemtelen katona miatt is odalehet – emelte ki a köztársasági elnök.

Az ünnepség végén a Honvéd Együttes Férfikarának előadásában elhangzott a Szózat, majd az újonnan avatott tisztek képviselői koszorút helyeztek el a Magyar Hősök Emlékkövénél. Az esemény légi bemutatóval zárult, amely során egy AN-26 típusú szállító repülőgép, valamint egy katonai helikopter- és egy Gripen-kötelék repült át a téren.

OrientPress Hírügynökség
Kép: OrientPress/archív

Címkék: tisztavatás

Ezek érdekelhetnek még

2025. November 04. 07:37, kedd | Belföld

Orbán Viktor vizsgálatot rendelt el a Tisza Párt adatszivárgási botránya miatt

Súlyos adatszivárgási botrány a Tiszánál. 200 ezer honfitársunk személyes adatai kerültek ukrán kézbe. Elrendeltem az ügy azonnali kivizsgálását! - írta Orbán Viktor miniszterelnök hétfőn a Facebookon.

2025. November 03. 07:16, hétfő | Belföld

Esővel és lehűléssel kezdődik november első hete, majd száraz, nyugodt idő várható

Esővel és lehűléssel kezdődik november első hete, majd keddtől már nyugodt, csendes őszi idő várható csapadék nélkül.

2025. November 02. 08:40, vasárnap | Belföld

Az ötös lottó nyerőszámai és nyereményei

A Szerencsejáték Zrt. tájékoztatása szerint a 44. héten megtartott ötös lottó és Joker számsorsoláson a következő számokat húzták ki: